Napsali o nás - Nymburský deník (18.3.2010)

18.03.2010 16:58

Sbor se zvedl, až když do něj vstoupily ženskéAutor:Milena Jínová

Tuchom /LIDÉ SV. FLORIÁNA/ - Hasičský sbor v Tuchomi má na to, že jich je pouze 29, výborné výsledky na soutěžích. Jsou fajn parta, která dokáže uspořádat příjemné společné akce.

Sbor dobrovolných hasičů v Tuchomi má podle jeho členů datum vzniku někdy kolem roku 1900. To však nikdo neví přesně, protože není z té doby kronika. Důležitá je pro členy SDH Tuchom novodobá historie, která se datuje od roku 1978, kdy byla založena nová kronika sboru.

V současnosti má SDH Tuchom celkem 29 členů, z toho je 8 žen. A právě ty podle velitele jednotky Martina Pokorného a starosty hasičů Jiřího Vacka mohou za to, že se sbor zvedl z nostalgie. Šest z nich totiž dalo dohromady soutěžní družstvo, které na soutěžích vytírá zrak ostatním. V loňském roce dokonce získaly v Brodku putovní pohár, který je vystaven, jako ostatní hasičské trofeje, v místní hospodě. „Doufáme, že už u nás pohár zůstane, protože naše ženské jsou perfektní,“ shodují se oba pánové.

Hasičské osazenstvo také plánuje začít pracovat s dětmi a mládeží. „Je nám jasné, že děti jsou naše budoucnost,“ ví starosta hasičů.

Hasičská jednotka v Tuchomi je zařazena v JPO–V, to znamená, že jejich prací je přivádět vodu k požáru a ohlídat hořeniště po jeho uhašení. „U nás je to trochu složité, protože každý pracuje někde jinde, a než se svoláme, jsou u ohně dřív Nymburáci,“ povzdechl si velitel jednotky Martin Pokorný.

Naposledy pomáhali likvidovat větší požár kombajnu u soukromého zemědělce v roce 2008. „Bylo to o žních, museli jsme hasit lopatami hlíny, než přijeli kluci z Nymburka,“ vzpomíná Pokorný. V loňském roce se uskutečnilo v Košíku u koupaliště námětové cvičení, při kterém se Tuchomští procvičovali v dopravě vody. Zúčastnily se ho tehdy jednotky SDH z Košíka, Doubravan a Žitovlic. „Pak jsme plnili cisterny v Košíku, když hořelo pole,“ dodává starosta hasičů.

Tuchomští ale nečekají jen na oheň. Pořádají akce, při kterých se baví i celá obec. „Zrovna tuhle sobotu 20. března tu budeme mít v hospodě maškarní bál pro dospělé. To ovšem není jediná aktivita,“ říká Jiří Vacek s tím, že 9. května chodí vzdát poctu k pomníčkům dvěma Čechům a jednomu Rusovi, kteří padli na konci druhé světové války. Navíc mají hasiči od obce pronajatý rybník, u kterého pořádají každoročně Den dětí. A právě u rybníka zažívají spoustu legrace, třeba když křtí nováčky. „Takový nováček se hodí buď do kádě s vodu, ale pokud je teplo, hází se přímo do rybníka,“ vysvětlují oba hasiči.

Ženy pořádají různé výlety na kolách, v zimě na běžkách, dokonce prý zorganizovaly výstup na Sněžku. „To byla akce! Šly s námi i čtyřleté děti. A jak panečku šlapaly,“ dodává Jiří Vacek.

Další aktivitou Tuchomských je pořádání brigád. Sbírají pravidelně v obci železo, kde je potřeba něco v obci upravit, jdou tam. Pomáhali i při pokládce kanalizace a veřejného osvětlení, káceli stromy podél silnice.

Nejstarším členem tuchomského sboru je osmasedmdesátiletý pan Burian, který už leccos zažil. „Dneska nemohl přijít, protože leží v posteli nemocný. Ale jeho vyprávění vždycky rádi posloucháme. Vzpomínal třeba na to, jak vezl hasiče do Seletic na soutěž na voze s koňmi, které byly vypůjčené z Rožďalovic. A Tuchom jezdí ze soutěže vždycky poslední. Jednou vezl hasiče ze soutěže na slámě,“ říkají starosta a velitel jednotky