Informace o nás

Jsme malá vesnice ve středních Čechách v okrese Nymburk jako součást  obce Košík o velikosti katastrálního území 7,48 km čtverečních a 69 čísel popisných. Počet trvale hlášených obyvatel dle mého zjištění od roku 1869 kdy bylo hlášeno 322 lidí  plynule klesá až k číslu 62 v roce 2007. Za to Pražáku (i můj případ) je dost a dost :-)

Od roku 1850 jsme patřili pod okres Libáň, poté do roku 1950 okr. Jičín a od roku 1961 jsme část obce Košík, okr. Nymburk.

Jako zajímavost jsem vyštoural, že Košík byl od r 1850 do 1890 veden jakou osada obce Tuchom. TO JSOU VĚCI, CO.

Roku 1903 byl v obci založen sbor dobrovolných hasičů a za členy přistoupili k činné službě následující přátelé: Josef Pekárek, Václav Třmínek, Josef Novák, František Šťastný čp. 10, Bohumil Kordač, Václav Šťastný, Václav Kordač, František Cholenský,František Misík, Josef Erben, František Erben čp. 45, František Erben, Josef Zelinka, Antonín Kubín, František Pelikán, Josef Novotný, Jan Tichý, František Říha, František Pokorný, Václav Pohl.

Největší pořár v obci byl v roce 1888, 6. března požár vypukl ze stodoly p. Frant. Cholenského čp. 14 a přenesl se na hostinec p. Čeňka Nezbedy čp. 12. Dále na domek p. Štěpána Velechovského čp. 13, na domek p. Františka Vortela truhláře čp. 17, na usedlost p. _Frant. Renče čp.18 a na usedlost p. Frant. Erbena čp. 26. Panu Josefu Čapkovi čp. 27 vyhořela stodola, přispěním hasičského sboru z Košíku a místního občanstva snesen byl krov ze sýpky p. Josefa Čapka a tím zamezeno šíření se dále dravému živlu. Oheň byl založen, ale žhář vypátrán nebyl.

Více info jsem zatím nesehnal :-( Budu rád za každý podklad (vznik a události obce, i SDH, počty hasičů atd.) Na inernetu toho moc boužel není :-(

03.01.2010 15:24
Tak v sekci fotografie toho zatím moc není, neb máme malou kapacitu, musíme přikoupit. Zatím jsem to vyřešil způsobem, že do našich akcí jsem vložil odkaz na který kliknete.

Upozornění

29.12.2009 19:59
Komu je nepříjemné a nechce abych zde použil jeho foto a kontakty, ať dá vědět a já sjednám ihned nápravu, zároven se dotyčnému  dopředu omlouvám.

Zahájen zkušební provoz těchto stránek

17.12.2009 19:20

Upozornění

Jestli je někomu nepřijemné, že jsem zveřejnil jeho fotografii, kontakty a podobně, dejte mi vědět a já to napravím.

Naši uživatelé

Zde je vhodné popsat, kdo jsou Vaši cíloví uživatelé a proč je právě tento projekt pro ně důležitý. Důležité je Vaše návštěvníky také motivovat, aby se na tyto stránky pravidelně vraceli.